Jak retinol wpływa na naszą skórę?

2021-03-17

Jest wiele substancji, które bardzo pozytywnie wpływają na naszą skórę, odżywiają ją, a jednocześnie sprawiają, że wygląda pięknie i młodo. Właściwie ich stosowanie jest w stanie zatrzymać oznaki starzenia się skóry. Na jakie substancje przede wszystkim warto zwrócić uwagę?

Retinol - co to jest?

Retinol jest pochodną witaminy A. Wykorzystuje się go w leczeniu zmian trądzikowych, wygładza zmarszczki, a także usuwa przebarwienia skórne. Trzeba jednak przestrzegać zasad podczas jego stosowania, aby sobie nie zaszkodzić. Retinol to również witamina młodości, ponieważ opóźnia procesy starzenia się skóry, ale to oczywiście nie wszystkiego jego właściwości. Pochodną witaminy A zdecydowanie warto mieć w swojej kosmetyczce.

Retinol a witamina c

Dużo osób zastanawia się czy można łączyć retinol z witaminą c? Tak, można łączyć retinol z witaminą C w pielęgnacji skóry, ale trzeba zachować ostrożność. Stosuj retinol wieczorem, a witaminę C rano. Zaczynając, wprowadź produkty stopniowo, unikając drażnienia skóry. Wybieraj stabilne formy witaminy C i produkty z umiarkowanym retinolem. Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej i monitoruj reakcję skóry. Wątpliwości? Skonsultuj się z dermatologiem.

Retinol na zmarszczki

Regularnie stosując kosmetyki z retinolem już po kilku tygodniach zauważysz wyraźne różnice związane z odmłodzonym wyglądem. Wierzchnia warstwa skóry zostanie wyraźnie odżywiona. Dojdzie do jej złuszczenia oraz normalizacji, a zniszczony i zrogowaciały naskórek zostanie zredukowany.

W dalszym etapie terapii poprawie ulegną głębsze warstwy skóry. W rezultacie zwiększy się produkcja kolagenu i elastyny, funkcjonowanie żywej skóry będzie prawidłowe. Po kilku miesiącach stosowania kosmetyków z retinolem Twoja skóra będzie jędrniejsza i elastyczniejsza. Zmarszczki zostaną znacznie spłycone.

Retinol dla cery tłustej

Dzięki retinolowi możesz w skuteczny sposób kontrolować wydzielanie łoju. Dojdzie do odblokowania i zwężenia porów, a na twarzy nie będą tworzyły się zaskórniki i wypryski. Jeżeli masz cerę tłustą, obowiązkowo warto wyposażyć się w kosmetyki z retinolem. Zmiany trądzikowe odejdą w zapomnienie.

Retinol na poprawę kolorytu skóry

W związku z tym, że retinol złuszcza naskórek, dochodzi do zmniejszenia rozmiarów melanocytów i redukcji melaniny. Terapia retinolem jest bardzo skuteczna, jeżeli chcesz usunąć ze swojej skóry przebarwienia. Substancja przyczynia się także do powstania nowych naczynek krwionośnych, odżywia i dotlenia tkankę łączną i naskórek. Skóra nabiera blasku i ma świeży, odżywiony koloryt.

W jaki sposób należy stosować kremy z retinolem?

Kremy z retinolem należy przechowywać z dala od źródeł światła, ponieważ substancja jest bardzo czuła na zmiany temperatury i światło. Należy wybierać produkty, w których składzie znajduje się 0,25% stężenia retinolu. Najlepiej jest stosować je na noc, a jeżeli chcesz używać kremów także w ciągu dnia, na skórę należy nałożyć dodatkowo filtr, co najmniej SPF 30. Retinol może początkowo przesuszać skórę, dlatego podczas kuracji należy dodatkowo stosować lekki krem nawilżający. Retinol jest substancją, której nie mogą stosowa kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Jeżeli wybierzesz preparat o dużym stężeniu retinolu, skutkiem ubocznym może być nadmierne łuszczenie się skóry.