Naturalne kosmetyki dla kobiet

2020-10-19

Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio naturalne kosmetyki dla kobiet. Czym są kosmetyki naturalne? To przemyślany chwyt marketingowy czy naprawdę skuteczny sposób na zachowanie piękna i zdrowia skóry? Omówmy zalety i wady kosmetyków naturalnych i dowiedzmy się, czym różnią się kosmetyki naturalne od organicznych?

Naturalne kosmetyki dla kobiet - historia

Boom na kosmetyki organiczne rozpoczął się pod koniec lat 90. na fali chęci kobiet do stosowania wyłącznie naturalnych kremów ekologicznych. Przedsiębiorczy amerykańscy producenci szybko skorzystali z trendu w modzie i wprowadzili na takie kosmetyki etykietę „ekologiczne”. Aby kosmetyki mogły zostać uznane za ekologiczne, muszą przejść obowiązkową certyfikację: uzyskać dokument potwierdzający, że kosmetyki spełniają określone wymagania. Najbardziej znane firmy, które to wykonują to NaTrue, ECOCERT, COSMEBIO, Soil Association, BIO EcoCert, ICEA AIAB, BDIH. Jednak nie wszystkie marki tzw. „Ekologiczne” posiadają certyfikaty kosmetyków naturalnych. Niektóre marki po prostu umieszczają na etykiecie słowo „ekologiczny”, aby zwiększyć sprzedaż. Nie zawierają jednak organicznych składników odpowiedniej jakości. Zasady określające, które kosmetyki mają prawo nazywać się „organicznymi”, nie są łatwe i nie każda firma kosmetyczna może ich przestrzegać. Na przykład co najmniej 90% składników musi być pochodzenia roślinnego. Mogą rosnąć tylko na polach, na których nie stosuje się chemicznych nawozów i środków przeciwpasożytniczych. Pola muszą być odpowiednio certyfikowane przez lokalne ministerstwa rolnictwa. Inny wymóg środowiskowy mówi: wszystkie substancje można ekstrahować z roślin tylko w sposób „naturalny” - ekstrakcję. Dotyczy to również składników aktywnych, konserwantów, barwników i odpowiedzialnych za zapachy.

Dbaj o środowisko

Kosmetyki dla kobiet naturalne czy organiczne to nie tylko kierunek w branży kosmetycznej, to cała filozofia. Wszystko powinno w nim być naturalne: od samego produktu po opakowanie. Kosmetyki naturalne zawierają po prostu kompleksy ekstraktów roślinnych. Kosmetyki organiczne to idealne rozwiązanie dla kobiet, którym zależy przede wszystkim na uzyskaniu naturalnych efektów, a także ekologii i ochronie środowiska.